"Moimi oczami malowane" - niezwykła wystawa w Multimedialnym Centrum Artystycznym
access_time 2023-03-30 14:22:00
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który rozpoczyna miesiąc wiedzy na ten temat. Z tej okazji BWA pokazało w Multimedialnym Centrum Artystycznym wystawę prac plastycznych "Moimi oczami malowane". Jej autorami są dzieci z autyzmem z Przedszkola Specjalnego nr 36 „Pod Parasolem” przy SOSW oraz dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie.

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym czasie na całym świecie odbywać się będą różnego rodzaju happeningi, warsztaty i szkolenia mające na celu propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia rozwoju. Autyzm przejawia się problemami z komunikacją i prawidłowymi interakcjami z innymi. Jest nieuleczalny, jednak wczesna interwencja terapeutyczna może sprawić, że dziecko pokona ograniczenia wynikające z tej przypadłości. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.

Wystawę "Moimi oczami malowane" BWA po raz pierwszy pokazało w 2019 roku. Jej piątą edycję można oglądać od czwartku (30 marca) w przestrzeniach Multimedialnego Centrum Artystycznego. Obrazy powstawały w salach szkolnych; dzieci malowały je bez pomocy wychowawców, a spośród różnych akcesoriów malarskich, mogły wybrać te, które są dla nich najbardziej interesujące.

Zanim oficjalnie otwarto wystawę, uczniowie i nauczyciele z przedszkoli integracyjnych w Tarnowie zebrały się o godzinie 9.30 na placu Węgierskim, skąd - trzymając w rękach niebieskie baloniki i transparenty - przeszły na plac Spycimira Leliwity, gdzie znajduje się MCA.

Ekspozycja będzie czynna do 16 kwietnia. Placówka jest czynna w każdy poniedziałek, środę, czwartek i niedzielę od godziny 10 do 17.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Jak oceniasz świadomość społeczną w kwestii autyzmu?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821