Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach już otwarte
access_time 2023-03-31 11:25:00
W Ciężkowicach otwarto Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej. To część projektu "Ziemia-Woda-Powietrze", który ma być kolejnym krokiem do przeobrażenia podtarnowskiej miejscowości w turystyczną perełkę Małopolski.

Starania o powstanie Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej trwały od 2014 roku, natomiast budowa samego obiektu - od 2020 roku. W siedzibie o powierzchni 1300 m2, stanowiącej rozbudowę istniejącego Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, mieszczą się m.in. sala kinowa na 180 miejsc, sala konferencyjna wyposażona w system audiowizualny i zestaw urządzeń mobilnych umożliwiających prowadzenie zajęć w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej, sale interaktywnych gier i zabaw, EkoGaleria, zaplecze laboratorium, EkoTeatr czy sale wystaw o nazwie „Ziemia, Woda, Powietrze” - zawierające między innymi mapping Pogórza Ciężkowickiego, ekspozycję geologiczną, diaporamy dotyczące szlaku nietoperza, licznik ubywających zasobów wody w przyrodzie, ekspozytory siły wiatru czy inscenizację powstawania powodzi.

Oferta MCEE skierowana jest zarówno do grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych. W ramach projektu MCEE wdrożonych będzie 20 scenariuszy programów edukacyjnych Małopolskiej Chmury Edukacyjnej - innowacyjnego projektu samorządu województwa łączącego działalność edukacyjną uczelni wyższych i szkół.

Przedsięwzięcie obejmuje nie tylko budowę nowego, dwukondygnacyjnego budynku połączonego łącznikiem z istniejącą siedzibą Muzeum Przyrodniczego, ale także trwającą budowę przyrodniczo-edukacyjnej ścieżki w koronach drzew oraz utworzenie szlaku nietoperzowego łączącego oba te elementy (siedzibę MCEE ze ścieżką w koronach drzew).

Cała inwestycja to koszt ok. 37 mln złotych. Samorząd województwa przekazał na ten cel ponad 22 mln złotych, z czego 17, 3 mln stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich z RPO WM na lata 2014-2020.

- W roku 2023 przypada 675 rocznica lokacji miasta i 25 rocznica odzyskania praw miejskich przez Ciężkowice. Niech ta inwestycja będzie darem samorządu Województwa Małopolskiego dla mieszkańców Ciężkowic, z przekonaniem, że to będzie duże koło zamachowe dla przyszłych pokoleń w zakresie ruchu turystycznego i podstawy utrzymania mieszkańców gminy - mówi marszałek Witold Kozłowski.

W otwarciu MCEE wzięli udział m.in. marszałek i radni województwa, przedstawiciele parlamentu, samorządów powiatów nowosądeckiego, gorlickiego i tarnowskiego, a także przedstawiciele małopolskich uczelni wyższych.

ac / źródło, fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821