13 gmin przystąpiło do SIM. Chcą wybudować tanie "czynszówki"
access_time 2023-05-30 09:22:00
Przedstawiciele 13 gmin, głównie z powiatu tarnowskiego, podpisali w poniedziałek (29 maja) w siedzibie starostwa powiatowego umowę inicjującą powstanie spółki KZN SIM Tarnów Sp. z o. o. Dzięki temu mają powstać tam nowe mieszkania na wynajem z tańszym czynszem oraz z możliwością wykupu. Na realizację inwestycji samorządy mają otrzymać dofinansowanie wynoszące do 35 proc. jej kosztów.

W siedzibie starostwa powiatowego zawiązano spółkę SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa), do której należy 13 samorządów gminnych z powiatów: tarnowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego. Są to gminy: Tarnów, Gręboszów, Szczucin, Lisia Góra, Łącko, Sękowa, Laskowa, Biecz, Bobowa, Radłów, Żabno, Wojnicz i Skrzyszów. Ich zadaniem będzie budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu i z opcją wykupu.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to rządowy program rozwoju mieszkalnictwa, będący nowym odpowiednikiem dotychczasowych TBS-ów, a także następcą niezbyt udanego programu Mieszkanie Plus. Ma to być alternatywa dla rodzin i osób o niskich dochodach, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem.

- To dla nas bardzo ważny dzień. Szczególnie zależy nam na takich właśnie gminach, z jakimi się dziś spotykamy, czyli średnich i mniejszych. To do nich jest skierowany program stworzony przez rząd - mówił Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Zapotrzebowanie na tego typu inwestycje - mieszkania - jest bardzo duże. Uważam, że społeczna inicjatywa mieszkaniowa jest dla nas bardzo istotna, bardzo nam zależy jako samorządowcom, by powstrzymywać wypływ ludzi z naszych miejscowości. Gdy to zrobimy, nasze gminy będą się rozwijać - stwierdził z kolei Roman Łucarz, starosta tarnowski.

W ramach powołanej spółki SIM, w 13 gminach planowana jest budowa łącznie 700 mieszkań.

Dodajmy, że to już druga spółka SIM w regionie. W 2021 r. do programu przystąpiło 16 gmin: Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gorlice, Korzenna, Miechów, Rabka- Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice i Zakliczyn.

ac / fot. archiwum SP

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821