"Oddajcie nam dyrektora". Manifestacja przed III LO w Tarnowie
access_time 2023-05-30 14:33:00
"Oddajcie nam dyrektora" - pod takim hasłem odbyła się we wtorek (30 maja) przed III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie manifestacja w obronie dyrektora Jana Ryby. Protest zorganizowała Młodzieżowa Rada Miejska.

Wtorkową manifestację w obronie dyrektora Jana Ryby zorganizowała Młodzieżowa Rada Miejska w Tarnowie. Wzięli w niej udział m.in. nauczyciele i absolwenci III LO,  lokalni aktywiści, kilkoro radnych Rady Miejskiej w Tarnowie i politycy Nowej Lewicy.

- Działania podejmowane przez panią kurator Barbarę Nowak bardzo nas zaniepokoiły. Uważamy, że są one niebezpieczne, ponieważ sytuacja, w której dyrektor podejmuje działanie na rzecz dziecka i zostaje za to postawiony przed komisją dyscyplinarną, może wpłynąć odstraszająco na reagowanie w podobnych przypadkach przez innych nauczycieli, do czego absolutnie nie możemy dopuścić - mówił podczas manifestacji Filip Gąciarz z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie. - Uważamy, że w sytuacjach takich jak ta najważniejsze jest dobro dziecka, a pan dyrektor Jan Ryba, który się tym kierował, zasługuje na szczególne uznanie, a nie na problemy - dodał.

Protest odbył się przed południem, czyli w czasie, gdy w budynku III LO trwały lekcje. Dyrektor nie wyraził zgody na to, by wzięli w nim udział uczniowie placówki.

- Dyrektor postąpił słusznie zamykając szkołę. Nie może dać powodu kuratorium oświaty do tego, żeby wykorzystało tę sytuację, ten dzisiejszy protest przeciwko niemu. Zachował się bardzo odpowiedzialnie - mówił Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa.

Przypomnijmy, dyrektor III LO w Tarnowie Jan Ryba ma stanąć przed Komisją Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim za to, że według kuratorium oświaty zbyt późno zareagował w sprawie uczennicy, która miała być ofiarą przemocy domowej ze strony matki. Dyrektor dowiedział się o trudnej sytuacji nastolatki w kwietniu zeszłego roku. Szkoła zapewniła dziewczynie pomoc psychologiczną, a czerwcu Jan Ryba powiadomił Sąd Rodzinny. Sprawą - po otrzymaniu zawiadomienia od ciotki nastolatki - zajęła się też Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Tarnowskiej. Po kilku miesiącach śledztwa matce dziewczyny postawiono zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad dzieckiem. Do aktów przemocy miało dochodzić od lipca 2019 do sierpnia 2022 roku. Nastolatka obecnie mieszka z ojcem. Prezydent Tarnowa na razie wstrzymał się z decyzją o zawieszeniu dyrektora w obowiązkach.

ac / fot. T. Schenk

Popierasz manifestację w obronie dyrektora III LO?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821