Malarstwo Joanny Srebro-Drobieckiej do obejrzenia w Muzeum Etnograficznym
access_time 2023-09-19 08:42:00
W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie otwarto wystawę obrazów Joanny Srebro-Drobieckiej - jednej z najbardziej oryginalnych i wyrazistych postaci tarnowskiego środowiska artystycznego, znakomitej malarki, choć nie do końca docenionej. Wernisaż odbył się w poniedziałek późnym popołudniem.

Joanna Srebro-Drobiecka urodziła się w 1932 roku w Tarnowie. Studia artystyczne ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1962 r. uzyskała dyplom pod kierunkiem prof. Wacława Taranczewskiego.

Od początku była artystką niezależną, bezkompromisową, tworzącą własne wizje. Nie poddawała się trendom dominującym w sztuce, malarskim modom i komercjalizacji. Uprawiała malarstwo sztalugowe - duże formaty, czasami projektowała gobeliny i freski. Brała udział w licznych wystawach okręgowych, oddziałowych, ogólnopolskich Związku Polskich Artystów Plastyków.

Srebro była żoną wybitnego tarnowskiego pejzażysty Piotra Drobieckiego, zasłużonego pedagoga liceum plastycznego w Tarnowie. Zmarła 3 listopada 2006 roku w Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, gdzie znajduje się także część jej dorobku malarskiego. Obrazy z tej kolekcji można obejrzeć na prezentowanej wystawie.

"Malarstwo Joanny od początku było ludzkie, pełne emocji, myślenia, rozmowy i wielkiej dyskusji ze światem. Od początku Jej sztuka wyrażała, przy pomocy ekspresjonistycznych form rozmaite stany ducha, spojrzenie na świat, trzeba tylko było umieć je czytać, znać zwyczajnie język malarstwa" - napisał nieżyjący już Stanisław Potępa, historyk i krytyk sztuki.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 5 listopada. Kuratorem wystawy jest Roman Fleszar.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821