W Tarnowie rozpoczął się XXVII Festiwal Komedii Talia
access_time 2023-09-23 10:41:00
Premierowy spektakl Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie „Kolacja dla głupca" Francisa Vebera w reżyserii Tadeusza Łomnickiego zainaugurował w piątek 27. edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Przed nami kolejne festiwalowe wieczory. Jeżeli jeszcze nie zdążyliście kupić biletów na poszczególne spektakle, przy odrobinie szczęścia możecie je wygrać w naszych konkursach.

Osiem spektakli, w tym sześć konkursowych, pokazanych zostanie podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, który potrwa do 1 października. Wystąpią teatry z Katowic, Krakowa, Warszawy, Lublina i Torunia. Nie zabraknie też koncertu i wystawy. W foyer Teatru Solskiego zawisły wybrane prace Zbigniewa Lengrena, pochodzące z ekspozycji „Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren (1919 – 2003) z cyklu „Mistrzowie karykatury polskiej", prezentowanej w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie w 2015 roku.

Jakie jeszcze spektakle zobaczymy? Na sobotę zaplanowana jest sztuka „Weltmajstry” Zbigniewa Rokity w reż. Roberta Talarczyka Teatru Korez w Katowicach (spektakle o godz. 17 i 20 na Dużej Scenie Teatru Solskiego). W niedzielę zobaczymy przygotowaną przez Teatr Bagatela w Krakowie komedię "Pijacy" oświeceniowego twórcy Franciszka Bohomolca w reż. Artura W. Barona (godz. 17 i 20 Duża Scena Teatru Solskiego). W poniedziałek Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie zaprezentuje spektakl “Kwartet” Ronalda Harwooda w reż. Wojciecha Adamczyka (godz. 19 Centrum Sztuki Mościce). W środę na Dużej Scenie scenie Teatru Solskiego pokazana zostanie "Prawda" Floriana Zellera w reż. Pawła Aignera Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Z kolei w piątek widzowie obejrzą “Cud” Larsa Albauma i Dietmara Jacobsa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu (godz. 16.30 i 20 Duża Scena). Z okazji trwającego roku Aleksandra Fredry, zostanie także zaprezentowane czytanie sceniczne „Ciotuni” z udziałem Anny Polony pod opieką artystyczną Józefa Opalskiego - to wtorek o godz. 18 na Dużej Scenie Teatru Solskiego. Wydarzeniem towarzyszącym będzie również koncert Katarzyny Groniec "Konstelacje" (sobota, godz. 18, Duża Scena). Galę finałową i ogłoszenie laureatów poprzedzi natomiast kameralny spektakl na dwóch aktorów "Niespodziewany powrót" Serge'a Kribusa  z Teatru IMKA (niedziela, godz. 17 Duża Scena).

Spektakle konkursowe oceni jury w składzie: Kamila Łapicka (dziennikarka), Bogdan Tosza (reżyser), Maciej Wojtyszko (autor, reżyser). Przyzna ono nagrodę Grand Prix oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego spektaklu. Ponadto zostaną przyznane nagrody dla twórców: reżyserów, aktorów, scenografów. Tradycyjnie głosować może także publiczność.

UWAGA!

Dla naszych czytelników mamy dwuosobowe zaproszenie na środowy (27 września) spektakl "Prawda" Floriana Zellera w reż. Pawła Aignera (godz. 17. Duża Scena Teatru Solskiego). Zgłaszajcie się pod postem konkursowym na naszym fanpage'u lub wysyłajcie zgłoszenia na adres mailowy konkurs@tarnow.net.pl. Macie czas do niedzieli, 24 września, do północy.

A.Cichy / fot. T. Schenk

Który ze spektakli "Talii" interesuje cię najbardziej?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821