Urodziny Generała w Galerii "Panorama". Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprezentowało odnowiony fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej
access_time 2024-03-15 19:00:00
Z okazji 230. rocznicy urodzin generała Józefa Bema oraz 175. rocznicy bitwy pod Sybinem, Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprezentowało mieszkańcom kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej, przedstawiający huzara na koniu. Uroczystość odbyła się w piątkowe popołudnie w Galerii "Panorama" na Dworcu PKP, gdzie znajdują się również pozostałe fragmenty dzieła Jana Styki, będące w posiadaniu placówki. Symbolicznego odsłonięcia obrazu dokonał dyrektor muzeum Kazimierz Kurczab w towarzystwie małżeństwa, które przez pół wieku było właścicielami dzieła.

Obraz został zakupiony w 2021 roku za 100 tys. zł od prywatnych właścicieli z Poznania. Udało się go nabyć dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Fragment przedstawia huzara na koniu, jadącego w pobliżu orszaku generała Bema. Co ciekawe, dzieło zostało odnalezione przez przypadek, dzięki turyście, który skojarzył mural znajdujący się na Placu Węgierskim z płótnem, które wisiało w domu jego znajomych. Obraz spędził u poprzednich właścicieli 50 lat, nie był w tym czasie konserwowany, konieczna więc była jego restauracja.

Od piątku, 15 marca „Huzar na koniu” jest eksponowany w Galerii "Panorama" na Dworcu PKP wśród pozostałych  fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, którymi dysponuje muzeum. W zbiorach placówki znajdują się obecnie 24 części dzieła Styki. Poszukiwania kolejnych wciąż trwają.

Uroczysta prezentacja obrazu była częścią tarnowskich obchodów 230. rocznicy urodzin Józefa Bema oraz 175. rocznicy bitwy pod Sybinem. Wydarzeniu towarzyszył występ dzieci ze szkoły podstawowej nr. 15 im. Gen. Józefa Bema w Tarnowie, prelekcje poświęcone postaci generała Bema oraz samej panoramy, a także prezentacja drugiego wydania książki "Kawaleria polska na Węgrzech 1848-1849" autorstwa Zbigniewa Radonia.

Panorama Siedmiogrodzka przedstawia zdobycie Sybinu w 1849 roku przez węgierskich powstańców pod dowództwem gen. Józefa Bema. Dzieło zostało namalowane przez grupę artystów pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r., na zlecenie Węgrów, którzy zamówili je z okazji obchodów 50. rocznicy Wiosny Ludów. Obraz wykonano techniką olejną na płótnie, a jego pierwotne wymiary to 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Uroczyste odsłonięcie Panoramy Siedmiogrodzkiej odbyło się w marcu 1898 roku w Budapeszcie, w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Ponieważ Węgrzy nie wywiązali się z warunków finansowych kontraktu, Styka zabrał obraz, pociął go na kawałki i sprzedał jako oprawione i nabite na blejtramy fragmenty. Część z zidentyfikowanych do tej pory fragmentów znajduje się w zbiorach polskich muzeów, pozostałe są w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Tarnowskie muzeum pierwszy fragment panoramy zakupiło w 1977 roku. Wówczas pojawił się pomysł, żeby kompletować kolejne części dzieła.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821