„Tartuffe, albo Szalbierz" - ponadczasowa komedia Moliera na deskach teatru Solskiego
access_time 2024-03-21 13:56:00
W najbliższy weekend na dużej scenie Teatru im. L. Solskiego będzie można obejrzeć premierę spektaklu „Tartuffe, albo Szalbierz" Moliera, w reżyserii, opracowaniu tekstu i muzyki Bogdana Toszy. Komedia powstała w XVII wieku, ale jej treść - ponadczasowa historia diabolicznego obłudnika udającego pobożnego człowieka wciąż jest żywa i aktualna.

Teatr im. Ludwika Solskiego prezentuje jedną z najgłośniejszych sztuk Moliera w odświeżonej formie, dzięki znakomitemu tłumaczeniu wybitnego aktora Jerzego Radziwiłowicza. „Tartuffe", dawniej znany pod tytułem "Świętoszek" to genialne studium obłudy, fałszu i zakłamania. Udawana religijność Orgona, głównej postaci sztuki, izoluje go od świata, grozi ruiną domu i konfliktuje rodzinę. Dzięki brawurowej intrydze miłosnej, poprzez dekonspirację oszusta, w finale wszystko wraca do właściwego porządku.

Warto przypomnieć, że gorzka komedia Moliera tak bardzo wzburzyła francuskie XVII-wieczne elity, że Ludwik XIV na pięć lat zabronił jej grania. W Tarnowie spektakl wyreżyseruje Bogdan Tosza.

- W tym roku wypada trzysta sześćdziesiąta rocznica premiery utworu Moliera, co tylko potwierdza ponadczasowość sztuki. Warto pójść do teatru, żeby zobaczyć jak nie dać się oszukać - zachęca Bogdan Tosza.

W obsadzie spektaklu zobaczymy: Ewę Sąsiadek (Pani Pernelle, matka Orgona), Pawła Okraskę - gościnnie (Orgon, mąż Elmiry), Matylde Baczyńską (Elmira, żona Orgona), Aleksandra Raczka - gościnnie (Damis, syn Orgona), Julię Turczynowicz-Suszycką - gościnnie (Marianna, córka Orgona i ukochana Walerego), Przemysława Płaczka (Walery, ukochany Marianny), Szymona Budzyka (Kleant, szwagier Orgona), Aleksandra Fiałka (Tartuffe, bigot), Kingę Piąty (Doryna, dziewczyna do towarzystwa Marianny), Jerzego Pala (Pan Godzic, komornik) i Tomasza Piaseckiego (oficer gwardii królewskiej).

Spektakl będzie prezentowany na dużej scenie Teatru Solskiego. Pokazy przedpremierowe zaplanowano na piątek i sobotę (22 i 23 marca) o godz. 18, natomiast premiera odbędzie się w niedzielę, 24 marca, również o godz. 18. Sztuka będzie grana jeszcze 13 i 14 kwietnia.

Bilety dostępne są online i w kasie teatru.

A. Cichy / fot. A. Gawle

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821