Jest porozumienie. Pracownicy sądu otrzymają 1000 zł nagrody i 200 zł podwyżki
access_time 2018-12-19 07:28:00
We wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac dla pracowników sądów. Na jego mocy jeszcze przed świętami wszyscy pracownicy sądów otrzymają 1000 zł brutto nagrody, niezależnie od stanowiska i pełnionej funkcji - poinformował PAP resort.

Co więcej, umowa przewiduje, że poza 1000 zł brutto gwarantowanej nagrody, pracownikom sądów może zostać przyznana, także jeszcze przed świętami, dodatkowo nagroda uznaniowa w wysokości średnio 534 zł brutto. Z kolei od nowego roku każdy pracownik otrzyma podwyżkę wynagrodzenia - 200 zł brutto. Umowę z przedstawicielami sześciu związków zawodowych podpisał sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości Michał Wójcik.

W porozumieniu Ministerstwo Sprawiedliwości i strona związkowa są zgodne co do tego, że obecny poziom wynagrodzeń pracowników sądów powszechnych i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie jest adekwatny do obciążenia pracą. Jednocześnie związki zawodowe zauważają, że przyczyną niskich wynagrodzeń w sądach powszechnych była polityka zamrażania wynagrodzeń w latach 2010-2015 i popierają obecnie podejmowane przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego działania na rzecz systemowego zwiększenia wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratury - napisał po zawarciu porozumienia resort.

Przypomnijmy, że protest pracowników administracyjnych sądów rozpoczął się na początku ubiegłego tygodnia. Masowo zaczęli oni brać zwolnienia lekarskie, co spowodowało znaczne utrudnienia w pracy sądów (w Tarnowie głównie w Sądzie Rejonowym, o czym pisaliśmy tutaj). Domagali się podwyżki wynagrodzeń.

 


 

Komentarze...