Tarnowskie powieści nominowane do "Kryminalnej Piły"
access_time 2019-02-19 14:00:00
Dwóch tarnowskich autorów kryminałów zostało nominowanych do Nagrody Kryminalna Piła dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018: Krystian Janik za książkę "Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa" i Piotr Liana za "Echo serca".

Krystian Janik, ur. 1989 – poeta, prozaik, z wykształcenia filolog polski. Autor dwóch tomów poetyckich – „Liturgia godzin” (2014) i „Księga trzewi” (2017) oraz opowieści kryminalnych podszytych grozą, które w czasach Dostojewskiego nazywano „opowieściami niesamowitymi”. Zwolennik filozofii nietzscheańskiej i myśli Emila Ciorana.

"Pomsta. Opowieść z dziejów miasta Tarnowa"  - o książce:

Pierwszego kwietnia 1700 roku dochodzi w Tarnowie do przeraźliwego mordu. Znalezione na cmentarzu ciało jest nagie i pokryte błotem, a pośrodku piersi tkwi narzędzie zbrodni – odlany w żelazie namogilny krucyfiks. Miejscowy medyk twierdzi, że zbrodni nie mógł dokonać człowiek. Dochodzi do kolejnych mordów. Miasto wrze. Morderca, nazwany Krzyżowcem, porusza się niewidzialnie i bezszelestnie. Niczym upiór pojawia się i znika. Mieszkańców paraliżuje strach. Do prowadzących śledztwo dołącza Bartosz Sędowicz, który twierdzi, że nie wytropi Krzyżowca bez cofnięcia się w przeszłość. Czasu jest niewiele, a instynkt podpowiada mu, że to dopiero początek makabrycznych mordów...

Piotr Liana – magister farmacji, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Uczestnik konferencji naukowych, brał udział w badaniach nad mutagennością. Pasjonuje go jedzenie i - jak sam o sobie mówi - żyje po to, żeby jeść. W wolnych chwilach ucieka z escape roomów, rozwiązuje zagadki, karmi zmysły wszystkimi dziedzinami sztuki. Lubi zmagać się z trudnymi tematami, bawią go ironia i czarny humor. Uczestniczył w kursach "Druga strona kryminalnej fikcji", realizowanych pod auspicjami Maszyny do Pisania. W 2015 roku zadebiutował powieścią Persona non grata. Pochodzi z Gorlic, obecnie mieszka w Tarnowie.

"Echo serca" - o książce:

Na przedmieściach Tarnowa umiera córka Krzysztofa Roty, kardiologa. Jej śmierci towarzyszą niejasne okoliczności. Mimo to prokuratura nie wszczyna dochodzenia. Ojciec nastolatki podejmuje walkę z systemem. Na jego drodze piętrzą się przeszkody. Policja, prasa i szpital utrudniają prywatne śledztwo. Dochodzi do kolejnych zbrodni. Czy komuś zależy na tym, żeby prawda nigdy nie wyszła na światło dzienne?

Recenzję książki możecie przeczytać tutaj

Dotychczasowymi laureatami nagrody przyznawanej pod auspicjami prezydenta miasta Piły, Piotra Głowskiego byli: za rok 2017 - Marek Krajewski za powieść „Mock. Ludzkie zoo”, za rok 2016 - Anna Kańtoch za powieść „Łaska”, za rok 2015 - Maurycy Nowakowski za powieść „Plagiat”, za rok 2014 - Ryszard Ćwirlej za powieść „Błyskawiczna wypłata” i za rok 2014 - Marcin Wroński za powieść „Pogrom w przyszły wtorek”.

O tym, kto w tym roku otrzyma „Kryminalną Piłę” dowiemy się 6 kwietnia. Gala wręczenia nagród odbędzie się w RCK w Pile, a laureat otrzyma pamiątkową statuetkę oraz czek na 5 tysięcy zł.

 

Komentarze...